Recenze k Tr5

19. prosince 2008 v 10:55 | lucik |  Tomb raider 5

Tomb Raider: Chronicles


Lara je pohřbena v troskách egyptské hrobky a jako malá náplast pro truchlící fanoušky vyšlo v roce 2000 (jako již tradičně v listopadu) pát pokračování série. Hra byla vydána ve čtyřech verzích: pro PC, PlayStation, Mac a Segu Dreamcast.
Mnoho z příznivců slavné archeoložky zajásalo, ačkoliv se jednalo pouze o vzpomínkový díl. Lara Croft je celým světem brána v minulém čase a o tom svědčí i děj tohoto dílu:
Její přátelé, zhrzeni zprávou o její strašlivé smrti se scházejí v sídle rodiny Croftů a vyprávějí si o jejích dobrodružstvích. Právě my do nich nahlédneme z jiného pohledu - jako hráči.
Čtyři samostatná dobrodružství jsou situovaná do několika odlišných lokací i dob. Lara tak v různých časových rozestupech navštíví Koloseum v Římě, ruskou ponorku irský ostrov, plný tajuplných příšer a mrakodrap v New Yorku. Zatímco si Winston - Lařin sluha, Otec Dunstan - kněz a přítel rodiny Croft a Charles Kane - též rodinný přítel, vyprávějí tyto příběhy, v Egyptě pokračuje hledání jakýchkoliv stop po Laře, vedené Von Croyem, Lařiným učitelem, kterého jsme viděli v minulém díle.
Je třeba zmínit, o čem jednotlivá dobrodružství pojednávají:
1) V prvním se Lara vydává do Říma, kde má učinit obchod se starými známými: Larsonem a Pierrem - jedná se o tajemný Merkurův kámen. S atraktivní archeoložkou se podíváme do oblasti Kolosea a Trajanského náměstí abychom našli podobný kámen, Kámen mudrců.
2) Druhý příběh nastíní situaci, časově zařaditelnou několik let po pádu Sovětského Svazu: Lara se vkrade na ruskou ponorku, aby získala artefakt Kopí osudu.
3) Ve třetí misi se opět setkáváme s 16ti letou Larou, která se v době trávení prázdnin u Winstona a jeho ženy v Irsku propašuje na loď Otce Dunstana, aby spolu vyřešili záhadu zdejších nadpřirozených bytostí, kvůli kterým se obyvatelé ostrova stěhují pryč.
4) A nakonec poslední, čtvrtý příběh, ze všech nejakčnější, který úzce souvisí také s Von Croyem - Lara se totiž infiltruje do mrakodrapu v New Yorku, aby získala Iris, se kterým jsme měli tu čest na začátku čtvrtého dílu.

Tomb Raider 5 je asi nejvěrnějším pokračováním svého předchůdce: Engine zůstal stejný jako u The Last Revelation, zrovna tak jako menu a inventář (což logicky souvisí s věcí enginu).
Lara přišla o výrazných zbraní a poprvé nedostala žádné nové - pouze jsme se dočkali návratu H&K samopalu z TR3 a revolveru z TR4.
Také počet dopravních prostředků se zužil: V TR4 byli dva, zde už zůstal jediným netradičním způsobem pohybu podvodní skafandr, který si ovšem můžeme vyzkoušet pouze v jednom speciálním levelu. Mimochodem, všimněte si, že počet dopravních prostředků se od TR3 až po TR6 trvale snižoval.
Nepřátelé tohoto dílu jsou více než originální: Kromě rutinních krys, netopýrů či psů jsou zde také
lvi, gladiátoři, oživlé sochy, ruští vojáci, mnoho nadpřirozených tvorů a také spousta hlídačů v mrakodrapu. Mimo jiné se zde objevilo také pár bossů: Například zvláštní "Hlava rytíře", Larson či podvodní čarodějnice.
Ačkoliv grafika TR5 zůstala vesměs stejná, Lara obdržela několik nových pohybů. Například umí chodit po laně a dělat přemety na hrazdě. Také je nyní v její kompetenci prohledávání všelijakých skříní, zásuvek a šťár, kde se můžou ukrývat secrety či užitečné věcí. Na několika místech také Lara musí použít svůj důvtip a stealth-dovednosti, aby eliminovala nic netušícího nepřítele.
V TR5 je 36 secretů, zhruba 3 na každý level. V tomto díle nesbíráte lékárny a náboje, místo nich Lara nachází zlaté růže, které vytvářejí docela elegantní efekt. Když najdete všechny secrety, odblokuje se vám v menu několik zajímavých bonusových materiálů...
Ostatní vybavení se téměř nezměnilo - svíčky, dalekohled i páčidlo ve hře zůstalo. Pouze byl obměněn kompas a to za hodinky Timex, ukazující herní statistiky.
V pátém díle se nenachází sídlo, tréninková mise je první level v Římě. Za zmínku ovšem stojí úvodní ukázky, kde se Lařini známí odebírají do Croft Manoru.
Spolu s Pc-verzí hry vyšel skutečný skvost ve světě Tomb Raider - herní editor. Zruční a zkoumaví hráči si mohou vyzkoušet tvoření vlastních levelů - na to se v současnu orientuje mnoho známých webů a blogů. Nu a ti méně šikovní to můžou zkusit taky...ovšem zručnost je zde výhoda.

Autorem hudby a efektů zvuku do tohoto dílu byl opět Peter Connelly.

Reakce na tento díl jsou rozporuplné. Zatímco většinově je TR5 brán jako poslední díl klasické série, herní kritici tento díl nijak nešetřili.
Jedním z hlavních bodů kritiky je její délka: 16 levelů opravdu není moc, avšak skalním fanouškům to nevadilo. Také grafika podle recenzentů značně pokulhává - není těžké všimnout si různých bugů a nepřesností v designu. Další slabou stránkou hr jsou podle některých hádanky - ty totiž prý nespadají do typického žánru TR-puzzlů. Některé předměty ve hře navíc prý nenajdete, nejste-li od nich maximálně na milimetr - příkladem by mohla být mince na dně jezera v levelu Old Mill. A nakonec, v některých částech hry je prý hra bez návodu celkově téměř nezvládnutelná.
Také se můžeme setkat s kritikou lokací, neboť prý nenajdeme v této hře nic nového: Řím už zde byl, Rusko také něco připomíná, ostrov s mladou Larou je také okoukaná záležitost. Pouze ten poslední Mrakodrap prý za něco stojí.

I přes tuto obsáhlou kritiku mnoho hráčů, zejména v řadách fanoušků série považuje tuto hru za velmi originální, odlišnou od ninulých dílů, ale tím způsobem krásnou.

A stejně tak já si myslím, že tento díl neztropil sérii žádnou ostudu, ať je jakkoliv krátký či nedokonalý. Myslím, že je kromě zábavnosti také silně emotivní atmosféry - a to je plus. Vždyť bez příběhu by hry TR vůbec neměly smysl.
A na to si musíme pamatovat :).

Příběhy byly dopovězeny, další etapa v sérii za námi. Pouze ten Von Croy si nedá pokoj a bez přestávky nechává hledat dělníky Lařiny ostatky. A hle, nachází Lařin baťůžek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hannah Montana Hannah Montana | Web | 10. ledna 2009 v 20:19 | Reagovat

Moc hezký blogís...fakt se mi líbí a pak písni ke mě...Em mám tě moc ráda:-*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama