Recanze

18. prosince 2008 v 12:41 | lucik |  Tomb raider 2
Tomb Raider: Starring Lara Croft

Core Design po prvním díle sklidilo mnoho chvály, proto již o rok později (listopad 1997) vyšel druhý díl série, pod názvem Tomb Raider: Starring Lara Croft. Hra byla určena pro PC, PlayStation a Mac.
Vydavatel zůstal stejný, styl hry také. Ale i tak byla hra velice pokroková a jednou z nejzáslužnějších částí byl bezesporu příběh.
Ve hře se jedná o tajemnou Dýku Xian, která podle pověsti svého nositele umí přeměnit ve draka. Stačí si dýku zabodnout do srdce.
Dýku vytvořili před mnoha lety čínští bojovníci ve snaze porazit tibetské mnichy. Ti však vyhráli a získanou zbraň uschovali do chrámu Xian.
Tento posvátný artefakt se snažil najít také Lařin bývalý účitel, dr. Pollard, jenže byl spolu se svým týmem u vykopávek zavražděn.
Lara se snaží této záhadě přijít na kloub, proto odlétá do Číny, kde se dozví, že vraždu archeologů zosnovala jistá sekta Fiama Nera pod vedením Marca Bartoliho, který fanaticky touží po oné Dýce. Lara zjišťuje, že tato nebezpečná skupina má sídlo v Benátkách, kam se okamžitě vydává.
Lara procestuje kromě již zmíněné Číny a Benátek také Tibet, aby se dostala opět do Číny.
Při svých dobrodružství nechybí návštěva Velké čínské zdi, italského operního domu, ropné plošiny, potopené lodi či tibetských katakomb.
Hra tak poskytuje nejen rozmanité lokace, ale také velmi silně rozvinutý a návazný příběh.

Grafika se od prvního dílu rozhodně zlepšila, Lara už působí mnohem realističtěji, ačkoliv je stále ještě velice hranatá. Také všechny okolní předměty už se zdají skutečnější.

Jednou z podstatných částí hry je hudba. Původní motiv byl upraven a ačkoliv hudební části
zachytíte jen málo, rozhodně je to pro hru pozitivní a autoři si zaslouží pochvalu. V Benátkách vám hraje krásná skladba Venice Violins pro housle, v zasněženém Tibetu to zase autor hudby Nathan McCree rozdupe s rychlým Snow Mobile, jak již název napovídá, při jízde na sněžném skůtru.

V minulé větě byl zmíněn skůtr, na kterém se dá jezdit v Tibetu. To je jedna z novinek TR2, které rozhodně stojí za to. Mimo ono sněžné vozítko si také v druhé a třetí úrovni užijete motorového člunu, který vám ulehčí cestu přes vodnaté kanály Benátek.
Další inovací byla nebesa. Ano, slyšíte správně, nebesa. Vývojáři se rozhodli hru obohatit o podstatnou část virtuálního světa, totiž strop venkovních prostor. V TR1 byl pouze jeden moment ve Ztraceném údolí, kde však hráči mohli spatřit pouze tmu.

Ovládání hry se moc nezměnilo, pouze Laře přibylo několik pohybů.
K rozmanitému způsobu hry přibylo také vybavení. V tomto díle neuvidíme magnumky, ovšem přesto arzenál značně přibyl. Za všechno jmenujme granátomet, harpunu a automatické pistole. A to není vše. K těmto krasavcům rychle připočítejme také svíčky, kterými nám autoři chtějí osvětlit temná zákoutí hry. A nebojte, využijete je. Stejně tak ony zbraně, neboť nepřátel je opravdu požehnaně. Bohužel se to dá přičíst k několika málo záporům hry. Oponenti totiž hlídají takřka každý roh a méně někdy znamená více. Celkový dojem to ale nekazí.

Když si budete chtít oddechnout, zaběhněte si do Lařina sídla, které je od prvního dílu mnohem interaktivnější a atraktivnější. Můžete si prohlédnout Lařino sídlo nebo si vyzkoušet nové pohyby.
Každopádně si hru rozhodně užijete.

Shrneme-li si to, hra v sérii nezaostává, spíše naopak.

Hra se autorům povedla, většinově se dá určit jako kvalitní, zábavná a také, řekněme, sytá.

Toto byl můj první díl a myslím, že každý, kdo se o sérii aspoň trochu zajímá by si ho měl zahrát, neboť dokonale vystihuje styl série a je skutečně povedený. Podle mého, jeden z nejlepších. Aleluja.

V roce 1999 vyšel také datadisk k druhému dílu, The Golden Mask.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama